KAYNAK Dergisi - Kurumları ve İnsan Kaynakları Alanını Besleyen KAYNAK.

BALTAŞ BİLGİEVİ YAYINIDIR

Ana Sayfa  | Son Sayı  | Arama  | Künye  | İletişim  | Yasal Uyarı

KAYNAK Sayı 23


  Çatışma Yönetimi

KAYNAK Dergisi Sayı:23

Dönem / Yıl:
TEMMUZ-EYLÜL 2005

İÇİNDEKİLER

İş Çatışması Yüceltir

Çatışma Yönetimi Sayısını Hazırlarken

Önlemek, Çözmek ve Yönetmek

Çatışmanın Çalkantılı Sularında

Doğuştan Çatışma Yönetim Uzmanı

Öfke Baldan Tatlı

Rakip miyiz, Ortak mı?

Çatışma Yönetiminin Püf Noktaları

Kültürler Arası İş Ortamlarında Çatışma Nedenleri

Yönetici-Ast Çatışmalarında Doğru Tutumlar

Yatay İlişkilerde Çatışmayı Yönetmek

Yapıcı Çatışma

İşyerinde Arabuluculuğun Temel İlkeleri

İşyerinde Çatışma: Bir Araştırmadan Zihin Açıcı Bulgular

Tüm Sayılar

 

Dergi Seçimi

Tüm Sayıları Göster

En Çok Okunan Makaleler

1 Farklı Kültürlerde Görgü Kuralları
2 Düzenli İş Hayatı İçin Protokol Kuralları
3 İş Yaşamında Dış Görünüş ve Temsilin Önemi
4 İletişim ve Benlik Kavramı
5 Toplantı Görgü Kuralları
6 İş Çatışması Yüceltir
7 Ik’nın Görgü Kuralları Kazanılmasındaki Rolü
8 İş Yemeği ve Yemek Yeme Görgü Kuralları
9 Kurumsal Akademilerin Kuruluşu, Eğitsel Yapısı ve Geleceği
10 Hayvanlar Aleminde Ekip Çalışması
Yatay İlişkilerde Çatışmayı Yönetmek 

Makale Baltaş ArGe Birimi

Yatay ilişkilerde çatışmayı yönetmenin en nazik tarafı, güç dengeleri ve kurum için politikadır. Bir işin nasıl yapılacağı hakkındaki uzlaşmaz görüş ayrılıklarından kaynaklanan çatışmaları çözmek genellikle zor değildir. Ancak yatay ilişkiler içinde bulunan kişiler arasındaki güç savaşlarından kaynaklanan çatışmalarda kişiler genellikle kariyer hedeflerini gerçekleştirmeye çalışıyorlardır. Bu konularda uyuşmak ise hiç kolay değildir.

Gerçekten de yataylarla yaşanan çatışmalar ince konular olduğu için kısa bir süre sonra çatıştığınız kişinin yöneticiniz olduğunu görebilirsiniz. Profesyonel insanlar ister kendi adlarına çalışıyor olsunlar, ister ekip halinde, çatışmalardan kaçılamaz. Günümüzün yatay örgütsel yapılanmalarında, yöneticiler bölüm amaçlarına tek başlarına ulaşma olanağına sahip olmadıkları için mutlaka yatay ilişki içinde oldukları iş arkadaşlarının katkısına ihtiyaç duyarlar. Bu karşılıklı bağımlılık nedeniyle de çatışma durumlarına sık rastlanır.

Yatay ilişki içinde olan yöneticiler arasındaki çatışma çoğu kez resmi güç ile fiili güç arasındaki çekişmeyle ilgilidir. Çatışma sırasında yöneticiler sahip oldukları gücün ve yetkinin tehdit altında olduğunu, yetkilerinin sorgulandığını ya da hiçe sayıldığını hissederler ya da zorlu bir mücadele sonunda kazanmış oldukları mevzilerin saldırı altında olduğunu düşünürler.

Resmi güç, ya pozisyona bağlıdır (bazı unvanların ve bölümlerin daha fazla sözü geçer) ya da kritik bir projeye. Belirli bir uzmanlığa, bilgiye, ilişki ağına, itibara ve etkiye sahip olan kişiler fiili güç sahibidirler.

Kurumdaki resmi ve fiili güç odaklarını teşhis etmek çatışmaları anlamayı ve çözmeyi kolaylaştırır. Kurum içinde insanları yönlendiren etkenleri ve bağlantıları daha iyi görüp ortak bir zemin oluşturmada bunlardan yararlanabilirsiniz.

Yatay ilişki içinde olan yöneticilerle çatışma çözmede diğer adımlar:

  • Farklı bir bakış açısı benimsemek. Yönetici arkadaşlarınızın bakış açısını, motivasyonunu ve tepkilerini anlamaya çalışın. Örnek göstermesini isteyin. Ön kabullerden vazgeçin.
  • Elbirliğiyle çözüm oluşturmak. Ortak anlaşma noktaları arayın. Birbirinize ihtiyaç duyduğunuz alanları tespit edin. Çabanızı bunlar üzerine inşa edin.
  • Duyguları dile getirmek. Ne hissettiğinizi ve neden öyle hissettiğinizi anlatın. Nazik ve profesyonelce davranmaya özen gösterin. Kabahati kimseye yüklemeyin.
  • İlişki kurmak. Çatışma çözüldükten sonra başkalarının hakkınızda ne söylemelerini isterdiniz? Uzun soluklu ve kalıcı bir ilişki için elinizden geleni yapın.
  • Değerlendirmek. Çatışma sırasında neler olduğunu anlamaya çalışın. İlk tepkilerinizi hatırlayın ve analiz edin.. Başka seçenekleri de değerlendirin.
  • İyimser olmak. Geleceğe bakın, geçmişe değil. İnsanların iyi yanlarını görmeye çalışın.

    Bir şirkette yöneticiler arasındaki ilişkiler bozulmuşsa, kurum verimlilik, yenilikçilik ve uygulama yeteneklerini kaybeder. O nedenle de yataylar arasındaki çatışmaları etkili bir biçimde çözmek zorunludur.

    Çatışma halindeki kişileri karşıtlar olarak da görebilirsiniz, bir çatışmanın ortakları olarak da. Çoğunlukla her iki tarafın da haklı oldukları taraflar vardır, haksız olduğu yönler vardır. Sonuçta her ikisi de tatsız bir durumun taraflarıdır. O nedenle, yatay ilişki içinde bulunan yöneticiler arasındaki çatışmalara işbirliği ve ortaklık temelinde yaklaşmak, her iki tarafın da benimsediği ortak bir ilkeyi keşfetmeyi sağlayabilir. Bu ortak noktadan hareketle çözüme gidilebilir.


 

Ana Sayfa  | Son Sayı  | Arama  | Künye  | İletişim  | Yasal Uyarı

© Tüm hakları www.Baltas-Baltas.com'a aittir.