KAYNAK Dergisi - Kurumları ve İnsan Kaynakları Alanını Besleyen KAYNAK.

BALTAŞ BİLGİEVİ YAYINIDIR

Ana Sayfa  | Son Sayı  | Arama  | Künye  | İletişim  | Yasal Uyarı

KAYNAK Sayı 49


  İş Hayatında Görgü Kuralları

KAYNAK Dergisi Sayı:49

Dönem / Yıl:
OCAK-MART 2012

İÇİNDEKİLER

Yönetici ile İlişkiler

İş Hayatında Görgü Kuralları Sayısını Hazırlarken

Ik’nın Görgü Kuralları Kazanılmasındaki Rolü

''Ya Siz?''

Görgü Kurallarının Yaşamda Yeri

Amaca Uygun Davranışlar

Düzenli İş Hayatı İçin Protokol Kuralları

Toplumda Doğru İletişimin Yolu: Görgü Kuralları

Toplantı Görgü Kuralları

İş Yaşamında Dış Görünüş ve Temsilin Önemi

İş Yemeği ve Yemek Yeme Görgü Kuralları

E-ticaret ve Sosyal Medyada Adab-ı Muaşeret var mı?

İş Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Görgü Kuralları

Bir Solukta Dikkat edilmesi Gerekenler

Netiket

Farklı Kültürlerde Görgü Kuralları

Araştırmalarda Görgü Kurallarının Önemi

Tüm Sayılar

 

Dergi Seçimi

Tüm Sayıları Göster

En Çok Okunan Makaleler

1 Farklı Kültürlerde Görgü Kuralları
2 Düzenli İş Hayatı İçin Protokol Kuralları
3 İş Yaşamında Dış Görünüş ve Temsilin Önemi
4 İletişim ve Benlik Kavramı
5 Toplantı Görgü Kuralları
6 İş Çatışması Yüceltir
7 Ik’nın Görgü Kuralları Kazanılmasındaki Rolü
8 İş Yemeği ve Yemek Yeme Görgü Kuralları
9 Kurumsal Akademilerin Kuruluşu, Eğitsel Yapısı ve Geleceği
10 Hayvanlar Aleminde Ekip Çalışması
''Ya Siz?'' 

Makale Ali Can Aksın; Baltaş Grubu, Eğitim Program Yöneticisi

Günümüzde, birbirinden farklı alanlarda varlığını sürdüren kurumların pek çoğunda, çalışma ortamları genellikle 'açık ofis' şeklinde düzenleniyor. Bu durum, insanların birbirinin alanına kolayca girebilmesi, birbirinden daha kolay etkilenebilmesi anlamına geliyor. İnsanların birlikte yaşama kültürünü oluşturabilmesi, görgü kuralarına uymanın yanı sıra, duygularını ve davranışlarını kontrol edebilmekten, onlara, evrensel ve kurumsal değerlerin ışığında, kendilerine nasıl davranılmasını istiyorlarsa, öyle davranabilmekten geçiyor. Bunu yaparken de, bireyin kendisini kısıtlanmış hissetmemesi, kendini ofis ortamında gerçekleştirebilmesinin engellenmemesi de büyük önem taşıyor.

Günümüzde, güçlü yönlerin ortaya çıkarılması, kurum iklimine, iş sonuçlarına ve süreçlere katkı sağlayan davranışların değerlendirilmesi ve desteklenmesi, artık ülkemizde de verimliliği artıracak en önemli gelişim alanları olarak kabul edilmektedir. Ofis yaşamında da, model oluşturacak davranışlar sergileyenlerin fark edilmesi, bu davranışların yaygınlaştırılması için bireysel ve kurumsal çabanın artırılması gerekmektedir. En azından sosyal sorumluluk çerçevesinde ofis içinde hayata geçirilmemesi gereken davranışlarda uzlaşma sağlanması kuruma bağlılığı artıracak, çalışma alanını daha çekici hale getirecektir.

Gelin, hayalimizde, pek çoğumuzun çalıştığı türden bir ofis canlandıralım, kameramızı oraya çevirelim. Bu ofis ortamında hayatı kolaylaştıran, model davranış sergileyen bazı çalışanların öykülerini arkadaşlarının ağzından dinleyelim:

Bayan ZİNDE

Güçlü yönü: Ofis iklimi konusunda duyarlı

Yaklaşımı : “Havamız temiz, yerimiz aydınlık olsun.”

Sağlığına dikkat eden ve düzenli spor yapan biri olarak tanınıyor. Soluduğu havanın temiz olması ve güneş ışığına bir çiçek gibi boynunu uzatabilmesi onun için her zaman önemli olmuş. Çalıştığı ofiste de bunlara özellikle dikkat ediyor. Işıklandırmanın insanları rahatsız etmeyecek şekilde ayarlanması, ısıtma ve soğutma sistemlerinin kişilere göre değil, sağlıksız koşullar üretmeyecek şekilde çalışması konusunda her zaman sorumluluk alıyor. Önem verdiği bir diğer konu da, içinde bulunduğu ortamın rahatsız edici kokulardan arınmış olmasıdır. Kişisel bakımına her zaman özen gösteriyor. Hem koku, hem görüntü olarak başkalarını rahatsız edecek gıda ürünlerini masasında göremeyeceğiniz gibi, ofiste yoğun deodorant ve parfüm kullanımı gibi alışkanlıkların azalmasında bile, onun duyarlılığının önemli bir payı var.

Bay SORUMLU

Güçlü yönü: Ortak alan ve ekipman kullanımı

Yaklaşımı : “Bulduğun gibi bırak.”

Evde herkesin farklı görevlerinin olduğu kalabalık bir ailede büyümüş. Evdeki kısıtlı alanı ve malzemeyi kardeşlerinin haklarını gözeterek kullanmayı öğrenmiş. İşinde de bu alışkanlıklarını sürdürüyor. Yazıcıda ve fotokopi makinesinde kağıt bitince konması gerektiğini, çay odasını bulduğu gibi bırakmayı herkese o aşıladı. Güzelim kalemlerini, renkli kağıtlarını herkesle zevkle paylaşır. Bayan Tertipli ile birlikte ofiste 5S yaklaşımının uygulanmasına öncülük etti.

Bay İNSANCIL

Güçlü yönü: İnsanı benimsemeye ve saygı duymaya yönelik

Yaklaşımı : “Herkes biriciktir”

Babası da annesi de öğretmenmiş. Ona insanları sevmeyi, ihtiyaçlarına ilgi göstermeyi, alışkanlıklarına saygı duymayı öğretmişler. Sabahları, çalışma arkadaşlarını selamlamayı, enerjisini onlara aktarmayı hiç aksatmaz. Herkesin özelliklerini anlamaya çalışır, doğum günlerinde, özel günlerde onları mutlu edecek küçük jestler yapmaktan büyük mutluluk duyar. Ofiste herkesle ilişkileri iyidir. İnsanlara, kurum kültürüne uygun şekilde hitap eder. Öğle yemeklerinde, çay aralarında farklı kişilerle birlikte olmaya, çıkar ve güç birliği oluşturacak şekilde gruplaşmamaya özen gösterir. Ayrıca, özel hayat ile ilgili gereksiz detayları paylaşmanın, orada olmayan kişiler hakkında konuşmanın ona uygun olmadığını herkes bilir. Toplantılara zamanında gitmek, tüm işleri zamanında ve üzerinde anlaşıldığı gibi tamamlamak konularında da çok hassastır. Stajyerlerin yetiştirilmesinde ve geliştirilmesinde, en fazla sorumluluk alan kişilerden biridir.

Bayan BİLGİ SEVER

Güçlü yönü: E-posta ve intranet kullanımı

Yaklaşımı : “İletişim farklıdır, haberleşme farklı.”

“Öğrenmeye çok açıktır, kitap okumaktan, kendisini sürekli geliştirmekten zevk alır. Bilgiyi paylaşmak, herkese bildiğini öğretmek herkes tarafından takdir gören özellikleridir. Ofis içi haberleşme sisteminin kullanılması konusunda çok duyarlıdır, günlük ziyaret programı her zaman günceldir. E-posta mesajları içerik ve dil kullanımı açısından işe yeni başlayanlara örnek olarak gösterilir. Suçlama ve savunma mesajları gönderme, kendini garantiye almak için tüm ofise gereksiz mesajlar atma gibi alışkanlıklardan onun önerileriyle vazgeçilmiştir. Yüz yüze görüşülmesi gereken konularda, haberleşme araçlarının kullanılmaması ile ilgili de tüm çalışanlara örnek olmuştur.

Bay İŞİNE ODAKLI

Güçlü yönü: İşine odaklanabilme ve gürültüye duyarlılık

Yaklaşımı : “Herkes kendi iç sesini duyabilsin.”

Uzak doğu sporlarıyla ilgilenir, her zaman hazır ve odaklıdır. İşini yaparken etrafıyla ancak gerektiği zaman ilgilenir. Yüksek sesle konuştuğu, birilerine uzaktan seslendiği hiç görülmemiştir. İnsanların birbirini yakaladığı yerde iş konuştuğu bir ortamdan, toplantı odalarının sistemli bir şekilde kullanılmasını sağlayarak, daha uygarca bir paylaşım ortamına geçilmesinde büyük katkısı olmuştur. Bayan Bilgi Sever'le işbirliği yaparak, ofiste iletişim ve telefon kullanma ilkelerini düzenlemiş, herkesin birbirinin sesini bastırarak konuşmaya çalıştığı “lokanta” ortamından “düzenli ve sessiz nefes alan” bir ofise geçilmesini sağlamıştır.

Bayan TERTİPLİ

Güçlü yönü: Temizlik ve düzen

Yaklaşımı : “Burada ben yaşıyorum.”

Üç çocuk annesidir, çocukları okulda temizlik ve programlı davranış açısından her zaman örnek gösterilir. Bilgisayarında ve dolabında her dosya ve belge kolayca bulunacak, birbiriyle bağlantı kurulabilecek şekilde düzenlemiştir. Masasının ve çevresinin sürekli temiz ve bakımlı olması konusunda diğer çalışanlara örnek olur. İşe yeni girenlerin oryantasyon programı çerçevesinde, evrak ve dosya kullanımı, bilgisayarda dosya düzenlemesi konularında onlara yol gösterir.

Son sözü, ofiste yaklaşım ve davranışlarıyla hayatı kolaylaştıran, diğerlerine örnek olan, yol gösteren bu arkadaşlarımıza verdik:

“Biz çalıştığımız yeri, yaşadığımız yerden ayırmıyoruz. Birlikte çalıştığımız ortamın kalitesini yükseltmek için biz bunları yapıyoruz, YA SİZ?”


 

Ana Sayfa  | Son Sayı  | Arama  | Künye  | İletişim  | Yasal Uyarı

© Tüm hakları www.Baltas-Baltas.com'a aittir.