KAYNAK Dergisi - Kurumları ve İnsan Kaynakları Alanını Besleyen KAYNAK.

BALTAŞ BİLGİEVİ YAYINIDIR

Ana Sayfa  | Son Sayı  | Arama  | Künye  | İletişim  | Yasal Uyarı

KAYNAK Sayı 49


  İş Hayatında Görgü Kuralları

KAYNAK Dergisi Sayı:49

Dönem / Yıl:
OCAK-MART 2012

İÇİNDEKİLER

Yönetici ile İlişkiler

İş Hayatında Görgü Kuralları Sayısını Hazırlarken

Ik’nın Görgü Kuralları Kazanılmasındaki Rolü

''Ya Siz?''

Görgü Kurallarının Yaşamda Yeri

Amaca Uygun Davranışlar

Düzenli İş Hayatı İçin Protokol Kuralları

Toplumda Doğru İletişimin Yolu: Görgü Kuralları

Toplantı Görgü Kuralları

İş Yaşamında Dış Görünüş ve Temsilin Önemi

İş Yemeği ve Yemek Yeme Görgü Kuralları

E-ticaret ve Sosyal Medyada Adab-ı Muaşeret var mı?

İş Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Görgü Kuralları

Bir Solukta Dikkat edilmesi Gerekenler

Netiket

Farklı Kültürlerde Görgü Kuralları

Araştırmalarda Görgü Kurallarının Önemi

Tüm Sayılar

 

Dergi Seçimi

Tüm Sayıları Göster

En Çok Okunan Makaleler

1 Farklı Kültürlerde Görgü Kuralları
2 Düzenli İş Hayatı İçin Protokol Kuralları
3 İş Yaşamında Dış Görünüş ve Temsilin Önemi
4 İletişim ve Benlik Kavramı
5 Toplantı Görgü Kuralları
6 İş Çatışması Yüceltir
7 Ik’nın Görgü Kuralları Kazanılmasındaki Rolü
8 İş Yemeği ve Yemek Yeme Görgü Kuralları
9 Kurumsal Akademilerin Kuruluşu, Eğitsel Yapısı ve Geleceği
10 Hayvanlar Aleminde Ekip Çalışması
Netiket 

Makale Nilgün İçel, Baltaş Grubu, Eğitim Program Yöneticisi

Günlük yaşantıda olan her şeyi bulduğumuz sanal dünyanın da kendine ait görgü kuralları olması doğal bir sonuç. Fransızca görgü kuralları anlamına gelen “Etiquette” kelimesi,ile internetin “net”ini alıp Netiket (netiquette) kelimesi oluşturuyor. Netiket sanal dünyada sosyal yaşamın bir parçası olmak için uyulması gereken ve gün geçtikçe gelişen görgü kurallarını tanımlıyor.

İnternet'te çoğu kişi gerçek kimliğini gizler. Hiç tanımadığınız, bilmediğiniz insanlarla iletişim kurarsınız. Arada mesafeler vardır; o kişiyle bir daha karşılaşmanız söz konusu olmayabilir. Kısacası hem bu serbestlik hem de gerçek hayattan farklılıklar çok kolay yanlış anlamalara neden olabilir. Bunun yanında hızın, bilgisayar kullanma alışkanlıklarınızın önemli olduğu bir ortamda yazıştığınız için, bunun getirdiği sınırlamalarla mümkün olduğunca az uğraşmak istersiniz. Bu nedenle, İnternet Görgü kuralları anlamına gelen "Netiket", zamanla oluşmuş ancak büyük çoğunluk tarafından kabul görmüştür. Elektronik iletişim yasası A.B.D'de 1986 yılında yürürlüğe girmiştir. Ancak o günden beri sürekli değişen, özel hayatla giriftleşen ve farklılaşan sanal dünyanın görgü kuralları her geçen gün gelişmektedir.

İnternetin On Emri

1. İnterneti insanlara zarar vermek için kullanmayacaksın

2. Başkalarının internette yaptığı çalışmalara engel olmayacaksın

3. Başkalarının gizli ve kişisel dosyalarına girmeyeceksin

4. İnternet yoluyla çalmayacaksın

5. İnterneti yalancı şahit olarak kullanmayacaksın

6. Parasını ödemediğin yazılımları kopyalayıp kendi malın gibi kullanmayacaksın

7. Başkalarının elektronik iletişim kaynaklarını izinsiz kullanmayacaksın

8. Başkalarının entelektüel ürünlerini kendi fikrin olarak sunmayacaksın

9. Tasarımladığın programların doğuracağı toplumsal sonuçları önceden düşüneceksin

10. Elektronik iletişim ortamını başkalarının haklarına saygı göstererek kullanacaksın

Bilgisayar Etik Enstitüsü tarafından geliştirilmiştir.

 

E-POSTA

Mesajlarının görünümü

Mesajların rahat okunur olması için uyulması gereken bir takım görsel kurallar bulunmaktadır. Mesajın bir ekrana sığması daha kolay okunmasına neden olur, bunun için 25 satır civarında yazılmalıdır. Mesajın tamamı büyük harfle yazıldığında karşı tarafa bağırmak anlamına gelmektedir ve okunmasını zorlaştırmaktadır. Farklı fontlar ve renklerin kullanımı mesajlar açıldığında yazılımların farklılığı nedeniyle okunamayabilir. Ayrıca renkli ve farklı karakterlerin kullanıldığı mesajların dosya büyüklüğü de artmaktadır. Anlaşılmayı kolaylaştırmak için bir e-posta mesajında birden fazla konuya değinilecekse bunların hepsi için birer paragraf şeklinde yazılmalıdır.

İçerik

Mesajlarda konu kısmı okuyucuya zaman kaybettirmemek için boş bırakılmamalıdır. Bir mesaja cevap verirken gelmiş olan mesajdaki tüm gereksiz bilgiler silinmelidir. Her mesajın hemen cevaplanması konusunda ısrarcı olunmamalıdır. Acil ifadesi hem önemli hem de zaman sınırı olan mesajlarda kullanılmalıdır. Mesaj metinlerinin bitiminde imza kısmındaki uzunluğu dört satırı geçmemelidir, çünkü bu bölüm de gereksiz yük yaratmakta ve dört satırdan uzun imzalar okunmamaktadır. Karşı tarafa bir eklenti, dosya gönderirken izin almak en çok benimsenen netiket kurallarındandır. Karşı tarafın kullanım kapasitesini izin almadan işgal etmemek gerektiğinin bilincinde olunmalıdır.

Yazım dili

Kelimelerde Türkçe harf karakterleri kullanılmalı, dilbilgisi ve yazım kurallarına dikkat edilmeli, kelimeler eksik harflerle yazılmamalıdır. Özellikle iş amaçlı e-postalarda, tamam yerine ‘tmm', geldim yerine ‘gldm' gibi, kolaya kaçıp eksik harf kullanmaktan kaçınılmalıdır. Mesaj hangi dilde yazılırsa yazılsın, imla ve yazım kuralları denetlenmelidir.

Günlük hayatta ismi ile hitap edilen kişiye e-posta ortamında da aynı şekilde hitap edilmelidir. Hiç tanınmayan birine ise hanım/bey demek en güvenli yoldur.

Elektronik ortamda tıpkı yüz yüze iletişimde olduğu gibi kibar bir dille iletişim kurmak iletişim kalitesini artıracaktır. “'Teşekkür ederim”, “Lütfen”, “Rica ederim” gibi ifadeleri kullanmak, bir hata yapıldığında özür dilemek netiket kuralları arasında bulunmaktadır.

Gelen mesajların başkalarına iletilmesi

İnternet üzerinden haberleşirken örgütsel iletişim amacını taşımayan çok çeşitli mesajlar kullanıcılar arasında dolaşmaktadır. Ancak birçoğu iyi niyetli mesajlar değildir. Bazı virüs uyarısı yapan mesajların kendisi virüs taşıyıcısı olmaktadır. Bir mesajı göndermeden önce gerekliliği iyi düşünülmeli, gerçekliği araştırılmalı ve her mesaj, güncelleştirilmiş bir virüs denetim programından geçirilmelidir. Hatta “Bu mesajları tanıdığınız herkese gönderin” çağrısında bulunanlar bile vardır. Asılsız olabilen bu tür mesajlar yüzünden işletmeler itibar kaybına ve maddi zarara uğramaktadırlar. Mahremiyete saygı göstermek için çeşitli kaynaklardan alınan mesajları başkalarına gönderirken kaynağın adresi, telefonu gibi bilgiler gizlenirse gönderen kişilerin bilgileri başkalarına yayılmamış olur. Bilgiler kötü niyetli internet kullanıcılarının eline geçtiğinde virüs dağıtımı, spam mesajlarının dağıtımı, reklam mesajı bombardımanı gibi olumsuz sonuçlar ortaya çıkacaktır. Bunun için bir mesaj gönderirken gönderilen diğer kişilerin adresleri gözükmesin diye Bcc kısmına adresler yazılmalıdır.

E-posta cevaplandırılması

E-postalar kısa sürede alıcıya ulaştığı gerçeğinden hareketle gelen mesajların en kısa zamanda cevaplanması gerekmektedir. E-postalar günde en az üç kez kontrol edilmeli, gelen mesajlara iş günü içinde cevap yazılmalıdır. Eğer hemen cevap yazılamıyorsa, kısa sürede cevaplandırılacağına dair bir mesaj yollanmalıdır.

SOSYAL MEDYA

Blog

Bir blog yazısını ve diğer yorumları tam okumadan yorum yapılmamalıdır. Hiç bir blog yazısında yazar ve yazılanlar aşağılanmamalıdır. Birisi bloğunuzu ziyaret ettiyse ve yorum yazdıysa onunki de sizin tarafınızdan ziyaret edilmelidir. Blogda bir okuyucu tarafından uygunsuz bir yorum yazıldıysa silmekte tereddüt edilmemelidir.

Facebook
Bilgilerin kimler tarafından görülebileceği kişinin isteğine bağlı olarak ayarlanabildiğinden sanal dünyada kişinin kendini olduğundan farklı olarak sunması görgü kurallarına uygun değildir. Dolayısıyla profil resminin yanıltıcı olmaması, başkasına ait olmaması, bilgilerin abartılı ve yanlış olmaması önem taşımaktadır. Özel yaşam ile ilgili bilgiler mümkün olduğunca gizli tutulmalıdır. . Çoklu mesaj gönderimlerine cevap verirken, başkalarını rahatsız etmemek için, sadece mesajı gönderen kişiye cevap verilmelidir. Duvar yazılarıyla haberleşerek program yapmak, tüm arkadaşların davet edilmesi olarak algılanır. Facebook'ta yazılanların kişinin hayatını da etkildiği unutulmamalıdır.“Hafta sonu bir türlü gelmek bilmiyor!”gibi bir ifade, yönetici veya çalışma arkadaşları tarafından ters algılanabilir. Bir sonra ki iş fırsatının Facebook arkadaşı listesinden gelebileceği göz önünde bulundurulmalı ve kişi kendini olumlu bir şekilde sunmalıdır.

Başkalarına ait resim veya bilgiler onların izni olmadan yayınlanmamalıdır. Başkalarına ait duvarlara, kişilerle ilgili veya uygun olmayan yayınlarda bulunulmamalıdır. Facebook daha çok arkadaşlık ağı için kullanılmaktadır, kişinin iyi tanımadığı veya hiç tanımadığı kişileri eklerken dikkatli olması, ekleme sebebini belirtmesi gerekmektedir. İş ilişkileri ile ilgili Linkedin gibi başka platformlar kullanılmalıdır. İnsanlar Facebook'ta görgü kuralları ile ilgili sorunlar yaşadığında, bunun nedeni, genellikle sanal olmayan bir dünyada sahip olmadıkları özgürlüklere sahip olmalarıdır. Ama bir saniye için durup düşünülmeli ve sağduyu kullanılmalıdır.

Twitter
İzleme ve izlenme sayılarının orantılı olması gerekmektedir dolayısıyla sizi izleyeni sizin de izlemeniz beklenmektedir. Ancak bir kişiyi izleyip, onu izleyici yaptıktan sonra, onu izlemekten vazgeçmek uygun bir davranış değildir. Çok sık twit yazılması kişilerin bıkmasına sebep olabilir.
Kişisel diyaloglar gizli tutulmalı, başkalarının okuyacağı ortamda paylaşılmamalıdır. Özel günlerin ve kutlamaların duyuruları sadece davetli olanlara yapılmalıdır. Retweet edildiğinde mesajın sahibinin bilgisi bulundurulmalıdır. Twitter sadece bir pazarlama aracı olarak kullanılmamalıdır, bu durumlarda genelde izleyiciler izlemeyi bırakırlar. 140 karakterden az kullanmak retweet anında kişilerin görüşlerini eklemelerini kolaylaştırmaktadır. Başkalarının kullanıcı isimlerini kullanırken genel nezaket kurallarına uyulmalıdır.

Sonuç:

İletişimin gerçekleştiği, ilişkilerin geliştiği, iş birlikteliklerinin kurulduğu sanal dünyanın da, günlük yaşantıda olduğu gibi uyulması gereken görgü kuralları bulunuyor. Yaşamın gün geçtikçe sanallaştığı günümüzde netikete uygun davranmak başarılı olmanın olmazsa olmazı.

Kaynaklar:

Onat, F. (2005) Elektronik ortamda iletişim kalitesini sağlayan görgü ve etik kuralları (netiquette- netiket) ve kuralların yönetici sekreterleri tarafından uygulanışı üzerine bir araştırma IV. Ulusal Büro Yönetimi ve Sekreterlik Kongresi 20-21/5/2005 Hacettepe Üniversitesi, Ankara

www.albion.com/neiquette/book

http://www.emailreplies.com/

http://kucukbiroykubu.blogspot.com/2011/10/netiket-netiquette-sanal-gorgu-kurallar.htmlwww.pcword.com

www.themorning news.org

http://heidicohen.com/twitter-etiquette


 

Ana Sayfa  | Son Sayı  | Arama  | Künye  | İletişim  | Yasal Uyarı

© Tüm hakları www.Baltas-Baltas.com'a aittir.