KAYNAK Dergisi - Kurumları ve İnsan Kaynakları Alanını Besleyen KAYNAK.

BALTAŞ BİLGİEVİ YAYINIDIR

Ana Sayfa  | Son Sayı  | Arama  | Künye  | İletişim  | Yasal Uyarı

KAYNAK Sayı 58


  İK'da Dijital Uygulamalar

KAYNAK Dergisi Sayı:58

Dönem / Yıl:
NİSAN-HAZİRAN 2014

İÇİNDEKİLER

Dijital Dünya ve Giyilebilir Teknolojiler

İK'da Dijital Uygulamalar Sayısını Hazırlarken

Öğrenmeyi İnsanların Avucunun İçine Koymak

Dijital Dünya: İK'nın En Büyük Silahı

Türk Kültüründe Dijitale Giden Yol

İnsan Kaynakları ve Online Araştırma Yöntemleri: İşyerinde Anı Yakalayabilmek için Farklı Bir Model

Kurumların Dijital Uygulamalarında Hukuk

Gelişim İçin Temasta Kal!

Teknoloji Görüntülesin Siz Yönetin: Kurum Kültürü

Bosch Termoteknik'te Mobil Çalışma Uygulaması

Gelişen Organizasyonlarda İnsan Bilgisi

Siber Tehdit İstihbaratını Yönetmek

İnsan Kaynakları Süreçlerinde Dijital Çözümler

Dijitalin Hayatımızı Kolaylaştırıcı Yönü

Sanal Ortamda Kişisel Gelişim

İK Uygulamalarına Dijital Dokunuşlar

Tüm Sayılar

 

Dergi Seçimi

Tüm Sayıları Göster

En Çok Okunan Makaleler

1 Farklı Kültürlerde Görgü Kuralları
2 Düzenli İş Hayatı İçin Protokol Kuralları
3 İş Yaşamında Dış Görünüş ve Temsilin Önemi
4 İletişim ve Benlik Kavramı
5 Toplantı Görgü Kuralları
6 İş Çatışması Yüceltir
7 Ik’nın Görgü Kuralları Kazanılmasındaki Rolü
8 İş Yemeği ve Yemek Yeme Görgü Kuralları
9 Hayvanlar Aleminde Ekip Çalışması
10 “EKİPMETRE”yle Ekip Geliştirme
İK'da Dijital Uygulamalar Sayısını Hazırlarken Prof.Dr. Zuhal Baltaş

Değerli KAYNAK Dostları,

Teknolojide hızlı inovatif değişimlere şahit olmaktayız. Söz konusu teknolojilerin yeni boyutları, farklı işlevleri yeni yollarla birbiriyle bağlamamıza imkan veriyor. Çalışma düzenimiz, süreçler ve yaşam biçimimiz önemli ölçüde değişime uğruyor ve olağanüstü bir döneme şahitlik ediyoruz.

Dijital devrim kurumlarda finanstan üretime, satıştan pazarlamaya kadar tüm bölümlerde iş yapma şekillerini değiştiriyor. İnsan Kaynakları da bu dönüşümden önemli ölçüde etkileniyor.

Geleneksel İK uygulamaları artık yerini dijital dönemin strateji ve araçlarının kullanıldığı Web 2.0 yaklaşımına bırakıyor. Kurum iç iletişim platformlarının kurulması, eğitimlerin web üzerine taşınması, ters yüz öğrenmenin (flipped learning) etkinleşmesi, interaktif performans sistemleri oluşturulması, işveren markası çalışmaları, işe alımların sosyal ağlar üzerinden gerçekleştirilmesi ve buna benzer birçok uygulama İK bölümlerinin bu yeni süreçte yol almasını zorunlu kılıyor.

Sizlerle bir önceki 57. KAYNAK Dergisi'nde "Dijital İK" konusunu paylaştık. Bu sayımızı da İK'nın dijitalleşmesi yolunda başarılı adımlar atan çalışanlara, kurumlarında hayata geçirdikleri uygulamaları bire bir siz okuyuculara aktaran yazılara ayırdık.

Bu sayımızda yer alan misafir yazarlardan Ali Rıza Aksoy, yazısında İK'cılara seslenerek, dijital dünyanın kapısından içeri girip, bu dünyanın koşullarına çalışmalarıyla yön vermelerini öneriyor. Nazlı Balkır, çalışanların çeşitlilik gösteren anlık duygusal deneyimleriyle ilgili araştırmalara dikkat çekiyor. Baltaş Bilgievi ve Işık Üniversitesi'nin "İşyerinde Duygu Yönetimi” araştırma projesinin Türkiye'de gerçekleştirilecek bilimsel çalışmalara öncülük ettiğinden söz ediyor. Bora Gemicioğlu, yazısında teknoloji odaklı büyüme için kanun koyucunun hukuki düzenlemelerde aktif rol alarak belirsizlikleri ortadan kaldırması gerekliliğini vurguluyor. Banu Engür, ilaç sektörünün teknolojik gelişim sürecinde uygulamaya koydukları "Ortak Dil, Ortak Yöntem" çalışmalarının yanı sıra, yeni uygulamalarla pazarlama, tanıtım ve gelişim adına önemli bir avantaj sağladıklarını anlatıyor. Kamelya Asal ise, Bosch Termoteknik İK olarak satış ekiplerinde mobil uygulama çalışmalarının verimliliğini dile getiriyor. Kerime Akkaya, Özen Şirketler Grubu’nda İK bölümünün Özen-Intra sistemini uygulamaya geçirmesiyle yaşanan önemli değişim ve deneyimleri siz okuyucularıyla paylaşıyor. Malcolm Marshall, yazısında siber saldırıların kurumların güvenliğiyle ilgili ciddi bir tehdit oluşturduğunu ve siber tehdidi önlemek üzere kurumlara yardımcı olacak istihbarat yönetim modelini uygulamayı öneriyor. Tankut Sur, "Shaya Book" adını verdikleri e-öğrenme portalının kapsamındaki eğitimleri ve portalı geliştirme projelerini aktarıyor. Online performans değerlendirme sistemi uygulamasının kuruma sağladığı faydalardan ve yakın zamanda hayata geçirecekleri İK portalından söz ediyor. Pelin Anlı Bedirhanoğlu, dijital yaşamın hayatımızdaki önemini dile getirirken, "doktorburada.com" platformunu nasıl oluşturduklarını ve artık saniyeler süren bir süreç sonrasında hasta-doktor buluşmasının mümkün olduğuna açıklık getiriyor. Son olarak Tuğçe Engin, kurumların dijital uygulamalarının gerekli bilgi paylaşımının ötesine geçerek neden çalışan bağlılığını artıracak daha renkli kurumsal/sosyal birliktelikleri oluşturmadığını yazısında sorguluyor.

Bu sayımızda yer alan yazıların İK bölümü olarak kurumunuzda hayata geçireceğiniz dijital uygulamalara ışık tutması dileğiyle.

Saygılarımla,

Editörden Prof. Dr. Zuhal Baltaş

 

Ana Sayfa  | Son Sayı  | Arama  | Künye  | İletişim  | Yasal Uyarı

© Tüm hakları www.Baltas-Baltas.com'a aittir.