KAYNAK Dergisi - Kurumları ve İnsan Kaynakları Alanını Besleyen KAYNAK.

BALTAŞ BİLGİEVİ YAYINIDIR

Ana Sayfa  | Son Sayı  | Arama  | Künye  | İletişim  | Yasal Uyarı

KAYNAK Sayı 73-74


  Duygusal Çeviklik

KAYNAK Dergisi Sayı:73-74

Dönem / Yıl:
OCAK-HAZİRAN 2018

İÇİNDEKİLER

Değişim Dönemlerinde Duygusal Çeviklik

Duygusal Çeviklik Sayısını Hazırlrken

Başarılı Proje Yönetiminin Gizli Kahramanı: İletişim

Kimi CEO Olarak Seçersiniz?

Etkili Liderlik Etkili İletişim Demektir: Liderlikle İletişimi Birbirine Bağlamak

Duygusal Çevikliğin Kolaylaştırıcı Hafifliği

Spotify’ın Çevik Mühendislik Kültürü*

Çevik Liderlik

Sosyalleşen Dünyada Artan İş Yeri Yalnızlığı

Duygusal Çeviklik ve Erken Çocukluk Dönemi Stres Vericilerinin Rolü

Kalbini Beyninle Harmanla, Duygusal Zekâyla Başarıyı Yakala

İş Yerinde Duygusal Zekâ

Siz Duygusal Okuryazar mısınız?

“Sen Beni Anlamıyorsun!”

Duyguların Gücü Adına

Duygusal Sermaye

Duygusal Çeviklik ve İş Süreçlerinin Yenilikçi Yaklaşım Felsefesine Katkısı

Dijital Çağda Kurumsal İletişim

Tüm Sayılar

 

Dergi Seçimi

Tüm Sayıları Göster

En Çok Okunan Makaleler

1 Farklı Kültürlerde Görgü Kuralları
2 Düzenli İş Hayatı İçin Protokol Kuralları
3 İş Yaşamında Dış Görünüş ve Temsilin Önemi
4 İletişim ve Benlik Kavramı
5 Toplantı Görgü Kuralları
6 İş Çatışması Yüceltir
7 Ik’nın Görgü Kuralları Kazanılmasındaki Rolü
8 İş Yemeği ve Yemek Yeme Görgü Kuralları
9 Kurumsal Akademilerin Kuruluşu, Eğitsel Yapısı ve Geleceği
10 Hayvanlar Aleminde Ekip Çalışması
Duygusal Çeviklik Sayısını Hazırlrken Prof.Dr. Zuhal Baltaş

Değerli Kaynak Dostlarımız, 

Dergimizin 18. yılında insan ve değişimin farklı konularını farklı boyutlarla ele alıyoruz. Hepimiz hızın yepyeni yaşam biçimleri sunarak hayatımızı dönüştürdüğünü deneyimliyoruz. Bu dergide duygularımızı nereye odaklarsak enerjimizi etkin kullanırız sorusunun cevabını bulacaksınız. Hangi soruları soruyoruz? Bir önceki ürün veya hizmete devam mı? Süregelen iş yapış biçimimiz mi? Ekipte geçen hafta konuşulan konuda ne yapacağımız mı? Hangi teknoloji mi? Eğer hala bu konular zihnimizde geziniyorsa, duygusal çeviklik bireysel olabileceği gibi, kurumsal olarak da bir sorun demektir. Zira ekibi yönetme, performansı arttırma, rekabette yer alma şansınız oldukça düşük olacaktır.

Çeviklik Silikon Vadisi yazılımlarıyla hayatımıza girdi. Ancak duyguları da çevik yönetmenin hayati olduğu değişken, belirsiz, kesinlikten uzak ve muğlak bir dönemden geçiyoruz. Gün içinde duygu durumunun sıklıkla değiştiği birçok etkileşimde bulunulur. Yeni ilişkilerde beklentiye ve karşılaşılan tepkilere bağlı olarak kurumu uzun veya kısa vadede etkileyecek kararlar alınır. Kararın istikrar mı, yoksa hızla farklılaşma yönünde mi olacağı kritiktir. Duygusal çeviklik, olumlu veya olumsuz duygu yaşatan konuları, değerlerimizin kılavuzluğunda yöneterek akılcı ve üretken kararlar almayı hızlandırıyor. Olumsuz duygularla yüzleşmekten kaçınmak sakıncalıdır. Zira gerçek duyguları tanımayı, duyguların etkisini fark etmeyi ve doğru seçenekleri görmeyi engeller. Değerlerin yol göstericiliğinde gelecek hedeflerin uygun biçimde şekillendirmesinin önünü keser. 

İK’nın, kurumdaki diğer birimlerin benimsediği çeviklik anlayışı dışında kalması mümkün değildir. Zira insan kaynağını seçen ve geliştiren olarak tüm birimlere hizmet vermektedir. Kendi sistemlerinden ve çalışanın çevik uyumundan sorumludur. Duygusal çeviklik, kişinin kendisinden çıkarak yakın çevresi, işi ve dünya sorunlarına bakışına hız katan bir uyum faktörüdür. İlişkileri yöneten duygular gerçekleşen eylemlerin göstergesi olarak, davranışlarda somutlaşır. Bu anlamda duygusal zekâ, duygusal çeviklik sağlayacak becerileri kazanmak için temel oluşturur. Yönetici egoları bu konuyu kavrama esnekliği gösterdiğinde kurumların öne geçmeyi çoğunlukla başardıklarına tanık olduk. Ancak ilişki yönetiminde iç ve dış unsurları dengelemeyen, finansal çıktılarda boğulanlar bu sıçramayı yapamaz. Onlar kendi kariyerleri ve kurumları için bulanık bir gelecek hazırlar. 

Bu sayıda yazarlarımız, iletişimin etkinliği, anlayış geliştirme, duygu ve ilişki yönetimi, duyguları çeviklikle yöneterek hızlı ve doğru karar alabilmek konuları üzerine özgün ve değerli görüşlerini paylaştılar. Çevik sistemleri kuran ve yöneten insanın kendi duygularını da çeviklikle yönetmeyi öğrenmesi gerekir. Paylaşımlarının düşünce ve duygu dünyanızda değişime uyum sağlamayı kolaylaştıracak bir kılavuza dönüşmesi dileğiyle.

Saygılarımla,


Editörden Prof. Dr. Zuhal Baltaş

 

Ana Sayfa  | Son Sayı  | Arama  | Künye  | İletişim  | Yasal Uyarı

© Tüm hakları www.Baltas-Baltas.com'a aittir.