KAYNAK Dergisi - Kurumları ve İnsan Kaynakları Alanını Besleyen KAYNAK.

BALTAŞ BİLGİEVİ YAYINIDIR

Ana Sayfa  | Son Sayı  | Arama  | Künye  | İletişim  | Yasal Uyarı

KAYNAK Sayı 73-74


  Duygusal Çeviklik

KAYNAK Dergisi Sayı:73-74

Dönem / Yıl:
OCAK-HAZİRAN 2018

İÇİNDEKİLER

Değişim Dönemlerinde Duygusal Çeviklik

Duygusal Çeviklik Sayısını Hazırlrken

Başarılı Proje Yönetiminin Gizli Kahramanı: İletişim

Kimi CEO Olarak Seçersiniz?

Etkili Liderlik Etkili İletişim Demektir: Liderlikle İletişimi Birbirine Bağlamak

Duygusal Çevikliğin Kolaylaştırıcı Hafifliği

Spotify’ın Çevik Mühendislik Kültürü*

Çevik Liderlik

Sosyalleşen Dünyada Artan İş Yeri Yalnızlığı

Duygusal Çeviklik ve Erken Çocukluk Dönemi Stres Vericilerinin Rolü

Kalbini Beyninle Harmanla, Duygusal Zekâyla Başarıyı Yakala

İş Yerinde Duygusal Zekâ

Siz Duygusal Okuryazar mısınız?

“Sen Beni Anlamıyorsun!”

Duyguların Gücü Adına

Duygusal Sermaye

Duygusal Çeviklik ve İş Süreçlerinin Yenilikçi Yaklaşım Felsefesine Katkısı

Dijital Çağda Kurumsal İletişim

Tüm Sayılar

 

Dergi Seçimi

Tüm Sayıları Göster

En Çok Okunan Makaleler

1 Farklı Kültürlerde Görgü Kuralları
2 Düzenli İş Hayatı İçin Protokol Kuralları
3 İş Yaşamında Dış Görünüş ve Temsilin Önemi
4 İletişim ve Benlik Kavramı
5 Toplantı Görgü Kuralları
6 İş Çatışması Yüceltir
7 Ik’nın Görgü Kuralları Kazanılmasındaki Rolü
8 İş Yemeği ve Yemek Yeme Görgü Kuralları
9 Kurumsal Akademilerin Kuruluşu, Eğitsel Yapısı ve Geleceği
10 Hayvanlar Aleminde Ekip Çalışması
Kalbini Beyninle Harmanla, Duygusal Zekâyla Başarıyı Yakala 

Makale Canan Duman, Vekmar Elek. Sis. Yat. ve Tic. A.Ş., Kurumsal İletişim Müdürü

“Senin gibi bir profesyonele hiç yakışmadı duygularına hâkim olamamak… Daha kontrollü olabilir, daha sakin karşılayabilirdin. Farklı bir açıdan bakabilir, daha etkin karar verebilirdin. Çok çabuk havlu attın, hepimizi şaşırttın.” İş hayatında maruz kaldığımız bu eleştirilere karşın hangimiz istemeyiz duygularımızı iyi yönetebilmeyi, stresle baş edebilmeyi, soğukkanlılığımızı koruyabilmeyi… Olumsuzluğa kapılmadan, insan ilişkilerini ustalıkla yönetebilmeyi… Stresli durumlara uyum sağlayarak duygusal açıdan çevik olabilmeyi…

Kendimizle bağ kurma

Giderek daha karmaşık ve rekabetçi ortamlarda çalışıyoruz.Kuruluşlar ve insanlar, daha az kaynak ve daha fazla baskı ile daha fazlasını elde etmeyi istiyor. Bize de bu ritme ayak uydururken duygularımızı yönetmek, kendimizi geliştirmek düşüyor. Gelişim öz farkındalıkla, kendimizi tanımakla başlıyor. Tanımak için de kendimizle bağ kurmak gerekiyor. Kuramadığımız bağ ise güçlü ve zayıf yanlarımızı tespiti zorlaştırıyor, yapılması gerekeni fark etmemizin önüne geçiyor.

Pozitif psikoloji akımının kurucusu Martin Seligman diyor ki; “Kendi duygularımızı kendimizin yarattığının farkına varmalıyız, eğer çektiğimiz sıkıntılardan dolayı başkalarını suçlamaya devam edersek hayatımız sadece suçlamalardan ve savunmalardan ibaret hale gelir. Oysa mutluluk da başarı da başkalarına değil bize bağlı; bizim tercihlerimizden kaynaklanıyor.” Burada olumlu duygularla birlikte performansımızın arttığını, olumsuz duygularla düştüğünü de hatırlamak gerekiyor.

Duygusal zekânın gelişim alanları

Son yıllarda yapılan araştırmalar başarılı olmak için IQ’nun tek başına yeterli olmadığını, duygusal becerilerin de gerekliliğini ortaya koyuyor. Kendimizin ve etrafımızdaki kişilerin duygularını farketmek kadar, kontrol edebilmeyi öğrenmek gerekiyor. Tam da bu noktada önemini çoktandır fark ettiğimiz duygusal zekâ devreye giriyor. İş dünyasında kimi duygularıyla mantığını iyi dengeliyor, kimi kolay ikna edebiliyor, kimi ilişki yönetiminde zayıf kalıyor. Kimi inatçı karakterinden duygusal çeviklik gösteremiyor. Kimi de yorumlama ve anlamlandırmada sıkıntı yaşıyor. Her birimizde duygusal zekâ alanları farklı bir şekilde ortaya çıkıyor. Kiminde güçlü olan bir alan diğerinde gelişim alanı olabiliyor. Araştırmalar ise duygusal zekânın geliştirilebileceği üzerinde duruyor.

Kadrosunun canla başla, arzuyla çalışmasını sağlayan liderlerin yüksek duygusal zekâya sahip olduğu belirtiliyor. Kurumun lideri ve kadrosu ile duygusal zekâya sahip olması demek; performans artışı, müşteriler, tedarikçiler, paydaşlarla olan ilişkilerde beklentilerin daha iyi karşılanması anlamına geliyor. Kurum bu sayede çalışanlarını, müşterilerini kendisine bağlıyor. Duygusal zekânın önemini kavrayan kurumlar en iyi sadakat programlarına gerek kalmadan çalışan aidiyeti ve motivasyonunu artıyor.

Sonuç

Şimdi duygusal zekâ farkındalığı üzerinden kurumunuzu gözden geçirin. Değişiklik yapma ihtiyacı hissetmeniz halinde şu soruları sorun: Değişim için doğru zamanda mıyız? Dirençlere hazır mıyız? Kurumda güç dengelerinin değişmesini sağlıklı yönetebilecek miyiz? Alışkanlıklarını terk etmek istemeyenlerle baş edebilecek miyiz? Değişimin kayıp yaratacağı, sahip olunan kazanımlara zarar vereceğini düşünenlerle etkili iletişim kurabilecek miyiz? Bu direnci sağlıklı bir şekilde yönetip değişimin yolunu açabilecek miyiz? Cevabınız “evet” ise liderinize ve değişimi yönetecek ekibinize güveniyorsanız zaman kaybetmeden değişimi yönetmeye başlayın. Biliyoruz ki, değişim doğru zamanda yapılırsa işe yarar ve başarılı olur.


 

Ana Sayfa  | Son Sayı  | Arama  | Künye  | İletişim  | Yasal Uyarı

© Tüm hakları www.Baltas-Baltas.com'a aittir.