KAYNAK Dergisi - Kurumları ve İnsan Kaynakları Alanını Besleyen KAYNAK.

BALTAŞ BİLGİEVİ YAYINIDIR

Ana Sayfa  | Son Sayı  | Arama  | Künye  | İletişim  | Yasal Uyarı

KAYNAK Sayı 76


  Kurumsal Akademiler

KAYNAK Dergisi Sayı:76

Dönem / Yıl:
EKİM-ARALIK 2018

İÇİNDEKİLER

Kurumsal Akademilerin Kuruluşu, Eğitsel Yapısı ve Geleceği

Kurumsal Akademiler Sayısını Hazırlarken

Kurumsal Akademi Yetkinliklerinde “Öğrenme Çevikliği, Siyah Beceri, Öz Yönetim”

Kurumsal Akademi 4.0

Bir Değişim Elçisi Olarak Akademi

Kurumsal Akademileri Tanımlayıcı ve Ayırıcı Özellikler

Değişen ve Dönüşen Bir Kurumsal Akademi: “Gelişim, Ömür Boyu”

Sahiplenilen Bir Kurumsal Akademi Olabilmek

“Bilgi’nin Gölgesi”nde Stratejiyi Destekleyen Akademi

Kurumsal Akademi Yapısı: En İyiye Giden Yol

LC Waikiki Kurumsal Akademi’den İlham Veren Uygulamalar

Kurumsal Akademilerde Öğrenmenin Değişen Yüzü

Akademi İhtiyacını Ortaya Koyan Sorular

Değişimin Odağında Kurumsal Akademilerin Vazgeçilmez Destekleyici Rolü

Söylediklerime Kulak Verin: Neden Birçok Kurumsal Akademi Başarısız Olurken, Bazıları Olmaz?

Tüm Sayılar

 

Dergi Seçimi

Tüm Sayıları Göster

En Çok Okunan Makaleler

1 Farklı Kültürlerde Görgü Kuralları
2 Düzenli İş Hayatı İçin Protokol Kuralları
3 İş Yaşamında Dış Görünüş ve Temsilin Önemi
4 İletişim ve Benlik Kavramı
5 Toplantı Görgü Kuralları
6 İş Çatışması Yüceltir
7 Ik’nın Görgü Kuralları Kazanılmasındaki Rolü
8 İş Yemeği ve Yemek Yeme Görgü Kuralları
9 Kurumsal Akademilerin Kuruluşu, Eğitsel Yapısı ve Geleceği
10 Hayvanlar Aleminde Ekip Çalışması
Sahiplenilen Bir Kurumsal Akademi Olabilmek 

Makale Buket Tekin, Anadolubank, Eğitim Departmanı, Grup Müdürü
Seda Günay, Anadolubank, Eğitim Departmanı, Müdür Yardımcısı
Murat Karataş, Anadolubank, Eğitim Departmanı, Yönetmen Yardımcısı

“Bir kitap okudum, hayatım değişti.” Anadolubank Gelişim Akademisi’nin (AGA) hikâyesi böyle başladı. İşveren markası konulu bir kitabı okumamız ile bu kavram hayatımıza hızla girdi. Kendi işveren markamızı gözden geçirmek ve güçlendirmek adına tüm İK fonksiyonlarımızı masaya yatırdık. O güne kadar da Eğitim Departmanı olarak nitelikli programlarla çok başarılı sonuçlar alıyorduk. Bu başarımızı işveren markamıza olumlu hizmet edecek şekilde biraz daha parlatabilmek, “stratejik İK” yaklaşımımızı desteklemek adına akademimizi kurmaya karar verdik. Sonrasında bir danışmanlık firması ile birlikte tüm süreçlerimizi gözden geçirdik. 2013 yılında da ilk program ile birlikte “En İyilerin Yetiştiği Yerdesiniz!” mottomuzla AGA doğmuş oldu.

Bu tip dönüşümsel süreçlerde üst yönetimin sponsorluğunu ve desteğini almanın kıymeti büyüktür. Şanslıyız ki, Genel Müdür Yardımcımız İsmet Demir başta olmak üzere yönetimin desteğini arkamıza alarak yola çıktık. Ayrıca adım adım tüm aşamalarında, projede aktif olarak yer almak, AGA’nın doğuşuna şahitlik etmek de şahsi gelişimimiz adına çok kıymetli bir öğrenme sürecine dönüştü.

Kurumsal akademi yapımız

Akademimiz altında “Ticari Bankacılık Fakültesi, Perakende Bankacılık Fakültesi, Tarım Bankacılığı Fakültesi, Operasyon Fakültesi, Genel Müdürlük Fakültesi” ve hepsinin üzerinde konumlanan “Yöneticilik Fakültesi” olmak üzere altı fakültemiz bulunuyor. Bu fakülteler kapsamında da bir üniversite gibi dörder sınıfımız var. Her bir sınıf içeriğinde, hedef çalışan profilinin mevcut ve aday oldukları görevleri gereği, sahip olmaları beklenen yetkinliklere göre tasarlanmış teknik ve kişisel gelişim konularında modüler eğitim programları yer alıyor. Böylece yeni mezun ve deneyimsiz bir çalışanımıza bile “Hazırlık Sınıfı-Temel Bankacılık” programından başlamak üzere dört sınıflık gelişim süreci kapsamında hangi eğitimleri alacağını daha ilk günden itibaren gösterebiliyoruz.

Büyük sistemlerin dezavantajı olarak hantallık görülebilir. Aksine AGA’yı değişen günün şartlarına göre değişebilecek şekilde, esnek bir yapıda kurguladık. Fakülteler kapsamındaki programlar AGA’nın iskeletini oluşturuyor. Her sene başında mutlaka tüm programları gözden geçirerek makro ve mikro konjonktürel değişimler, bankamızın stratejisi gibi koşullara göre revizeler yapıyoruz. Bu yaklaşımımız sonucunda; birçok eğitim yıllar içerisinde elenirken, Ticari Bankacılık, Tarım Bankacılığı gibi alanlardaki uzmanlık programlarımız da dâhil olmak üzere pek çok program da akademimize eklendi.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi AGA’nın iskeletini fakülte programları oluşturuyor. Bu programlar dışında farklı öğrenme yöntemleri ile de kurum içinde sürekli öğrenmeyi destekliyoruz. Şubelerimizdeki arkadaşlarımızın sunumunda, işbaşında gerçekleşen “Bilgi Paylaştıkça Değerlenir” eğitimleri, çeşitli konularda makale paylaşımları yaptığımız “Bilgi Deposu”, e-eğitimlerimizin yer aldığı “Gelişim Burada!” portalımız, öğle saatlerinde iş dışı konularda gerçekleşen “Çarşamba Sohbetleri”, çalışanlarımızın isteklerini bize iletmeleri adına kurguladığımız “İhtiyaç Tespiti Anketleri” gibi birçok ürün ve araçla da ana yapıyı destekliyoruz.

Akademi olarak bir diğer hedefimiz ise her sene bankamızın strateji ve ihtiyaçlarına paralel olmak üzere bir projeyi hayata geçirmek oluyor. Bugüne kadar bu bakış açımız ile “İç Mentorluk Projesi, Bireysel Gelişim Planı (Individual Development Plan-IDP), İnovasyon Projesi” gibi dönüştürücü projeler; “Mülakat Rehberi, Şube Rehberleri, Mentorluk Rehberi” gibi yol gösterici kaynaklara da imza attık.

Sonuç

AGA olarak sürdürülebilir başarı için stratejik anlamda bankamızın ve çalışanlarımızın geleceğine yatırım yapıyoruz. Diğer taraftan çalışan mutluluğu, memnuniyeti ve bağlılığına da katkı yaratmış oluyoruz. AGA, bizim yönetimimizde olsa da, aslında çalışanlarımızın akademisidir. Yönetimimizden ve çalışanlarımızdan aldığımız güçle daha birçok gelişim projesine imza atacağımıza inanıyoruz.


 

Ana Sayfa  | Son Sayı  | Arama  | Künye  | İletişim  | Yasal Uyarı

© Tüm hakları www.Baltas-Baltas.com'a aittir.