KAYNAK Dergisi - Kurumları ve İnsan Kaynakları Alanını Besleyen KAYNAK.

BALTAŞ BİLGİEVİ YAYINIDIR

Ana Sayfa  | Son Sayı  | Arama  | Künye  | İletişim  | Yasal Uyarı

KAYNAK Sayı 81-82


  Mentorluk

KAYNAK Dergisi Sayı:81-82

Dönem / Yıl:
OCAK-HAZİRAN 220

İÇİNDEKİLER

Usta'dan Mentor'a

Usta'dan Mentor'a sayısını hazırlarken

Kurumsal Mentorlukta Yönetim Kültürü ve Yöneticilerin Zihin Yapılarının Önemi

Performans Yönetim Aracı Olarak Mentorluk

Ozon Tekstil’de Yalın ve Mentorlukla Gelişime Yolculuk

İnformel ve Formel Mentorluk: Hibrid Model Önerisi

Online Döngüsel Mentorluk

Mentorluk Türleri ve Uygulama Farklılıkları

Çıraktan Ustaya: Tersine Mentorluk

Mentorluk ve Kişilik Özellikleri

“İlk Fırsat”ta Mentorluk

Dijital Çağda Uzaktan Mentorluk

Neden Mentorluk Programları Başarısız Olur?

Aydem Enerji’nin Döngüsel Mentorluk Yolculuğu

Tüm Sayılar

 

Dergi Seçimi

Tüm Sayıları Göster

En Çok Okunan Makaleler

1 Farklı Kültürlerde Görgü Kuralları
2 Düzenli İş Hayatı İçin Protokol Kuralları
3 İş Yaşamında Dış Görünüş ve Temsilin Önemi
4 İletişim ve Benlik Kavramı
5 Toplantı Görgü Kuralları
6 İş Çatışması Yüceltir
7 Ik’nın Görgü Kuralları Kazanılmasındaki Rolü
8 İş Yemeği ve Yemek Yeme Görgü Kuralları
9 Kurumsal Akademilerin Kuruluşu, Eğitsel Yapısı ve Geleceği
10 Hayvanlar Aleminde Ekip Çalışması
Online Döngüsel Mentorluk 

Makale Sibel Gürler - Baltaş Grubu, Eğitim Program Yöneticisi

Aydem Enerji ile 2020 yılının Ocak ayında “Led – Yolunu Aydınlat” lansmanı sonrası başlattığımız “Döngüsel Mentorluk Programı”, iş alışkanlıklarının değiştiği, belirsizlik yüzünden karar almanın zor olduğu bir dönemde hızını kaybetmeden devam etti. 

Özellikle yüz yüze gerçekleştirilmesi planlanan “Led-Yolunu Aydınlat” projesinde yer alan mentorlarla üç gün süren sınıf içi eğitimlerini gerçekleştirdikten sonra mentilerle sınıf ortamında bir araya gelinmesi planlanmıştı. Mentilerle bir araya gelinecek günlerde ortaya çıkan Covid19 pandemisi, projenin online ortamda devam etmesi kararının alınmasına neden oldu. Online ortamda gerçekleşen “Gelişime İnanmanın Gücü” başarılı bir şekilde tüm katılımcıların verimli çalışmalarıyla tamamlandı. 

“Döngüsel Mentorluk Projesi”nin felsefesi

Tarihte en yaygın bilgi ve tecrübe aktarım biçimi olan mentor-menti; usta-çırak ilişkisi artık günümüzde bilgiyi; dayanışma, paylaşma, birbirinden öğrenme, kolektif sorumluluk, farklılık ve özgürce fikirleri ifade etme değerleri ile buluşturmayı amaçlamaktadır. 

Mentorluğun tarihçesine baktığımızda kökenlerinin Yunan mitolojisine kadar uzandığını söyleyebiliriz. Kendi kültürümüze baktığımızda Ahilik temelleriyle atılan usta-çırak ilişkisinin günümüze kadar geldiğini görmekteyiz. Arapçada kardeşlik, Türkçede ise cömertlik anlamına gelen bu kelime, ustanın kardeşine cömertçe bilgi ve tecrübelerini aktardığı bir süreçtir.

Bugün iş hayatında Mentor-Menti ilişkisi “Bilgelik ve Zindelik” olarak karşımıza çıkmakta. Her iki tarafın da birbirlerinden öğrendikleri döngüsel bir süreç. 

Bu felsefeyle başlayan yolculuğumuzda ilk yol arkadaşlarımız mentorlar oldu. Üç gün süren birlikteliğimizde, programımızı sınıf ortamında interaktif olarak gerçekleştirdik.

Bu süreçte mentorun ve mentinin kendini tanıması önemliydi. Hogan Kişilik Envanteri ile katılımcıların bu süreçteki güçlü yönleriyle ve zorluk yaşayacakları durumlarla ilgili bilgi edinmelerini sağladık. 

Mentorluğu, kendi bilgi ve deneyimlerini aktarmanın ötesinde, mentinin kendi potansiyelini tanımasına ve bu potansiyeli performansa çevirmesine destek olma süreci olarak tanımladık. 

Birbirimizden öğrenerek gelişeceğimiz ve kurumun geleceğini birlikte inşa etmeyi amaçladığımız bu yolculukta mentorlarımızın “Döngüsel Mentorluk Projesi”ne olan inancı ve heyecanı projenin başarıya ulaşacağına dair bir gösterge oldu. 

Corona günlerinde gelişim

Projenin ikinci aşamasında mentilerle bir araya gelerek “Gelişime İnanmanın Gücü” programını gerçekleştirme günümüz geldiğinde Covid19 kapıdaydı. İki seçenek vardı; ya projeyi durduracaktık ya da devam edecektik. Biz devam etme kararı alarak programımızı online olarak gerçekleştirdik.

Gelişim projelerinin önündeki büyük engellerden biri tasarımının katılımcı grubuna ve eğitimin içeriğine göre yapılmasıdır. Sınıf buluşmaları olarak planlanan eğitimler, online ortama göre tekrar tasarlanarak gerçekleştirildiğinde katılımcıların zor günler yaşadığı günlerde hem gelişim programı hem de özel hayatları için motivasyon kaynağı oldu.

Mentor-menti projelerinin en vurucu başlığı olan geribildirim konusu bu projenin de birincil önceliğiydi. Bu nedenle geribildirim başlığı, içinde bulunan kültür ve kişilik özellikleri vurgulanarak ele alındı. 

Sonuç

Aydem Enerji kurum yöneticileri ve çalışanları arasında çift yönlü öğrenen kurum kültürü oluşturmak ve kurumun geleceğine yönelik ortak bir dil ve kültür yaratmayı amaçlayarak çıktığımız bu değişim yolculuğunda, hayat önümüze bambaşka bir değişim çıkardı. Kurumun geleceğine yönelik değişimi inşa etmeye hazırlanırken karşımıza çıkan bu olağanüstü durumu nasıl yöneteceğimizi belirlemek tarafların kararına bağlıydı. Biz bu durumu, sıklıkla vurguladığımız, son yıllarda iş hayatının temel anlayışı olan çeviklik ve yılmazlık ile birleştirdik. Projeyi online ortamda devam ettirerek, mentorluk projelerinin başarısının birinci maddesi olan sürekliliği sağladık. 

Sevgili Okurlar, bu günler geçecek. Bizden sonra gelen kuşaklara mentorluk yaparken anlatacağımız çok önemli bir deneyim yaşıyoruz. Bu dönemi öğrenen zihniyet modeli ile gelişerek ve değişerek geçirmek de elimizde, olumsuz yönde sorgulayarak geçirmek de... Gelin hep birlikte bu günlerde kendimize ve en sevdiklerimize yatırım yapalım ki gelecek kuşaklara anlatacağımız başarı hikâyelerimiz olsun.


 

Ana Sayfa  | Son Sayı  | Arama  | Künye  | İletişim  | Yasal Uyarı

© Tüm hakları www.Baltas-Baltas.com'a aittir.