Kaynakbaltas.com

KAYNAK Dergisi - Kurumları ve İnsan Kaynakları Alanını Besleyen KAYNAK.

BALTAŞ BİLGİEVİ YAYINIDIR

Ana Sayfa  | Son Sayı  | Arama  | Künye  | İletişim  | Yasal Uyarı

KAYNAK Sayı 83-84


  Yeni Normlar

KAYNAK Dergisi Sayı:83-84

Dönem / Yıl:
TEMMUZ-ARALIK 2020

İÇİNDEKİLER

Normların Değiştiği Bir Dünyada Ofise ve Hayata Dönmek

Yeni Normlar sayısını hazırlarken

Yeni Normalin Olması İçin Yeni Normlara İhtiyacı Var

Yeni Normlar Beraberinde Neler Getirdi?

Yeni Olmayan “Yeni Normal”

Kabuk Değiştirmek: Yeni Normlarla Kurumsal Kültür Nereye Evriliyor?

Öğrenme ve Gelişim Yolculuğunda Dijital Dönüşüm

Dijitalleşme ile İletişimin Değişen Yüzü: “İleri İletişim”

Sağlık Olsun

Kriz Yönetimi ve Kişilik

Pandemi Sonrası Yeni Normlar

Tüketim Normlarımıza Doğanın Büyük Müdahalesi Yeni Koronavirüs Hastalığı (Covid-19)

Kaçılmaz Değişime Uyum Sağlamak

İnsanlığın Yeni Metamorfoz Hikâyelerine İhtiyacı Var!

Küresel Salgın ve İnsan Kaynakları

Mutlu Olarak Değişmek, Keyif Alarak Gelişmek Mümkün mü?

Koronavirüsün Sektöre Etkisi

Yeni Normalde Siemens Modeli

CarrefourSA’nın Değişime Uyum Süreci

Covid-19 Pandemi Sürecinde Doğan Holding Uygulamaları

Tüm Sayılar

 

Dergi Seçimi

Tüm Sayıları Göster

En Çok Okunan Makaleler

1 Farklı Kültürlerde Görgü Kuralları
2 Düzenli İş Hayatı İçin Protokol Kuralları
3 İş Yaşamında Dış Görünüş ve Temsilin Önemi
4 İletişim ve Benlik Kavramı
5 Toplantı Görgü Kuralları
6 İş Çatışması Yüceltir
7 Ik’nın Görgü Kuralları Kazanılmasındaki Rolü
8 İş Yemeği ve Yemek Yeme Görgü Kuralları
9 Kurumsal Akademilerin Kuruluşu, Eğitsel Yapısı ve Geleceği
10 Hayvanlar Aleminde Ekip Çalışması
Kaçılmaz Değişime Uyum Sağlamak 

Makale Elçin Sezgin Öztekin Tchibo Türkiye, İnsan Kaynakları Departman Yöneticisi

Küresel olarak mücadele verdiğimiz COVID-19 salgını bireysel hayatlarımızda olduğu gibi iş yaşamında da ihtiyaçlarımızı ve önceliklerimizi değiştiren itici bir güç oldu. Bu süreci eski normal, yeni normal şeklinde ayrıştırmaktan ziyade bir geçiş süreci olarak değerlendirmek daha doğru olabilir. Pandemi pek çok sektör ve firma için bir farkındalık yarattı ve hâlihazırda devam eden süreci hızlandırarak, dönüşümü kaçınılmaz kıldı. Zaten aklımızda olan tüm normların acil-önemli matrisindeki yerinin değiştiğini söyleyebiliriz.

Perakendede dijital dönüşüm

Perakende sektörü oldukça dinamik bir sektör. Tüketicilerin ihtiyaç ve beklentilerine göre hızla şekil alan, taleplere en uygun ve hızlı şekilde yanıt vermek için trendlerden tüketici analizlerine pek çok gündemi aynı anda takip etmeniz gereken bir alan. Tüm bunları göz önüne aldığımızda, dijital dönüşümde de başı çeken sektörlerden biri aslında. Dolayısıyla dijital dönüşüm kaçınılmazdı, pandemi ile birlikte hız kazandı.

Pandemi döneminde tüketici davranışları da büyük değişiklik gösterdi. Hijyen ve sağlığı koruma kaygısı tercihlerimizi de etkiledi. Bu tercihleri doğru okuyan ve ihtiyaçlara hızlı ve doğru yanıt veren markalar öne çıktı, tüketici davranışlarındaki değişime ayak uyduramayan markalar ise maalesef bu süreci atlatmada güçlük çekti. Neredeyse tüm alışverişler dijital ortamda gerçekleştiğinden tedarik zinciri, lojistik gibi kavramlar daha da öne çıktı. Kısaca, dönüşüme pozitif ya da negatif olarak bakmak yerine, nasıl uyum sağlayabiliriz sorusunu sormak ve yanıtı hızla hayata geçirmek daha da önem kazandı.

Tchibo’nun hızlı uyum süreci

Tchibo, perakende sektöründe benzersiz, kendine özgü bir iş modeline sahip. Mağazalarımızın yanı sıra www.tchibo.com.tr internet mağazamız ile 7/24 tüm Türkiye’ye hizmet veriyoruz. Dijitalleşme zaten yatırım yaptığımız ve ajandamızda ilk sıralarda yer alan bir konuydu. Pandemi ile birlikte perakende sektörü tamamen dijitale kaydığında biz hazırlıklarımızı zaten yapmıştık, bu nedenle zorlanmadık. Faaliyetlerimize aralıksız devam ettik. Ancak dijitalleşme sürecini tamamlayamayan pek çok markanın da bu dönemde çok zorlandıklarını gördük.

Tchibo olarak pandemi başlamadan çok önce dönüşüm yolculuğumuza başladığımız için online toplantılar ve online eğitimler zaten hayatımızda mevcuttu, şu anda da devam ediyor. Sadece eskine nazaran ağırlığı değişti. Tchibo, 18 yaşından 70 yaşına kadar kadın çalışanıyla kadın dostu bir şirket. Pandemi döneminde çalışma arkadaşlarımızın motivasyonu bizim için çok önemliydi. Çalışanlarımıza sunduğumuz şirket içi eğitimlerle mutluluk duyan bir şirketiz. Bu süreçte de eğitimlerimizi ve online etkinliklerimizi devam ettirdik. Evden çalışmayı da yeni keşfetmedik, “hotdesking” hep vardı. Sadece bu dönemde iş hayatımızdaki öncelikleri değişti ve daha fazla ön plana çıktı.

Tchibo olarak kahve odaklı yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Dolayısıyla pandemi bizim için ara verme değil, daha fazla çalışma ve yenilikçi fikir ve projelerle müşterilerimizin beklentilerine en iyi şekilde yanıt verme dönemi. www.tchibo.com.tr internet mağazamızın altyapısını sürekli güncelliyor, müşterilerimizin karşısına sürpriz ve yeniliklerle çıkmaya ve sürekli değişen tema ürünlerimizle değişen talep ve ihtiyaçları karşılamayı sürdürüyoruz.

Sonuç

Bu süreç sektörümüz açısından da uzun sürecek bir kabuk değişimine işaret ediyor. İş dünyasında bazı değişimler kaçınılmaz olacak. Çalışanlarını en büyük sermayesi olarak gören, onların sağlığı ve motivasyonunu önceliklendiren, Z kuşağından X kuşağına tüm çalışanlarını dinleyen ve şeffaflığa dayalı, güçlü bağlar kuran firmalar bu süreçten daha da güçlenerek çıkacak. İK birimleri de bu değişimin lokomotif ekibi olacak. Çünkü yeni stratejiler geliştirmeleri gerekecek. Kısa vade yerine daha uzun vadeli planlamalar yaparak daha esnek yapılar oluşturan, sürdürülebilirliğe, hıza ve inovasyona daha fazla önem veren şirketler artacak.


 

Ana Sayfa  | Son Sayı  | Arama  | Künye  | İletişim  | Yasal Uyarı

© Tüm hakları www.Baltas-Baltas.com'a aittir.