Kaynakbaltas.com

KAYNAK Dergisi - Kurumları ve İnsan Kaynakları Alanını Besleyen KAYNAK.

BALTAŞ BİLGİEVİ YAYINIDIR

Ana Sayfa  | Son Sayı  | Arama  | Künye  | İletişim  | Yasal Uyarı

KAYNAK Sayı 83-84


  Yeni Normlar

KAYNAK Dergisi Sayı:83-84

Dönem / Yıl:
TEMMUZ-ARALIK 2020

İÇİNDEKİLER

Normların Değiştiği Bir Dünyada Ofise ve Hayata Dönmek

Yeni Normlar sayısını hazırlarken

Yeni Normalin Olması İçin Yeni Normlara İhtiyacı Var

Yeni Normlar Beraberinde Neler Getirdi?

Yeni Olmayan “Yeni Normal”

Kabuk Değiştirmek: Yeni Normlarla Kurumsal Kültür Nereye Evriliyor?

Öğrenme ve Gelişim Yolculuğunda Dijital Dönüşüm

Dijitalleşme ile İletişimin Değişen Yüzü: “İleri İletişim”

Sağlık Olsun

Kriz Yönetimi ve Kişilik

Pandemi Sonrası Yeni Normlar

Tüketim Normlarımıza Doğanın Büyük Müdahalesi Yeni Koronavirüs Hastalığı (Covid-19)

Kaçılmaz Değişime Uyum Sağlamak

İnsanlığın Yeni Metamorfoz Hikâyelerine İhtiyacı Var!

Küresel Salgın ve İnsan Kaynakları

Mutlu Olarak Değişmek, Keyif Alarak Gelişmek Mümkün mü?

Koronavirüsün Sektöre Etkisi

Yeni Normalde Siemens Modeli

CarrefourSA’nın Değişime Uyum Süreci

Covid-19 Pandemi Sürecinde Doğan Holding Uygulamaları

Tüm Sayılar

 

Dergi Seçimi

Tüm Sayıları Göster

En Çok Okunan Makaleler

1 Farklı Kültürlerde Görgü Kuralları
2 Düzenli İş Hayatı İçin Protokol Kuralları
3 İş Yaşamında Dış Görünüş ve Temsilin Önemi
4 İletişim ve Benlik Kavramı
5 Toplantı Görgü Kuralları
6 İş Çatışması Yüceltir
7 Ik’nın Görgü Kuralları Kazanılmasındaki Rolü
8 İş Yemeği ve Yemek Yeme Görgü Kuralları
9 Kurumsal Akademilerin Kuruluşu, Eğitsel Yapısı ve Geleceği
10 Hayvanlar Aleminde Ekip Çalışması
Koronavirüsün Sektöre Etkisi 

Makale Aziz Şahin Korozo Grubu, İnsan Kaynakları Direktörü

Pandemi süreci hem iş dünyası, hem de sosyal hayatta “yeni normlar” yarattı. Bu dönem, birçok sektör için zorlu ancak öğretici bir süreç oldu. Süreç, iş yapma modellerinden tüketici eğilimlerine kadar birçok alanda büyük değişimleri ve yeni normları beraberinde getirdi.

İş modellerinde yeni normlar ortaya çıkıyor

Koronavirüs salgınının en yoğun yaşandığı dönemde, sağlığın ardından toplumun başlıca kaygısı temel ürünlere erişim olarak göze çarptı. Sürecin ilk günlerindeki panik havası zamanla azalsa da, tüketici davranışları ve eğilimlerinde büyük değişim ve dönüşümler ortaya çıktı. Bu süreçte temassızlık büyük önem kazanırken birçok “yeni norm” gerek iş süreçlerinde, gerekse sosyal hayatta etkisini gösterdi ve göstermeye devam ediyor. Birçok sektör, marka ve kurum iş yapış modellerinde önemli yeniliklere gitti, tüketicilerinin ihtiyaç ve beklentilerine cevap vermek için yeni düzenlemeler ve uygulamalar hayata geçirdi. Tüketiciler ise hijyen ve güvenilir ürüne erişim konusunda daha hassas davranmaya başladı, ayrıca sağlıklı ürüne talepte büyük artış yaşandı. Gerek iş süreçleri, gerekse bireysel değişimde dijitalleşme ön plana çıktı. Marka ve kurumlar iş modellerini dijitalleştirmek için adımlar atarken tüketiciler de yaratıcı ve inovatif çözümlere olan tercihini artırdı.

Artık farkındalığı daha yüksek ve beklentileri daha net olan bir müşteri kitlesiyle karşı karşıyayız. Tüketiciler normalleşme döneminde ortaya çıkan yeniliklere ve değişimlere oldukça açık davrandı, dolayısıyla bu süreçte geleceği okuyabilen, tüketicilerin beklentilerini yönetebilen kurumlar fark yaratarak avantaj sağlıyor. Bunun yanı sıra, normalleşme döneminde markaların en önemli amacı, kar etmek değil işini sürdürmek olarak şekilleniyor. Bu süreci en iyi ve doğru şekilde atlatmak için üreticiden son tüketiciye, tedarikçiden işletmelere kadar ekonominin tüm halkalarının birbirini desteklemesi gerekiyor.

“Çalışmalarımızı bir “iş” olarak değil; ülkemize ve tüm dünyaya karşı bir “sorumluluk” olarak görüyoruz”

Korozo olarak içinde bulunduğumuz pandemi döneminde ortaya çıkan “yeni normlar”ı dikkatle takip ediyoruz ve iş süreçlerimizi bu doğrultuda yönetiyoruz. Özellikle herkesin hijyen ve gıda gibi kritik ürünlere kolayca ulaşması için tüm çalışmalarımızı titizlikle yürütüyoruz. Birincil önemde yer alan hijyen, gıda ve gıda dışı ürünlerin ambalajlarını üreten bir firma olarak, çalışmalarımızı bir “iş” olarak değil; ülkemize ve tüm dünyaya karşı bir “sorumluluk” olarak görüyoruz.

Her dönem olduğu gibi pandemi döneminde de tüm tedarikçilerimiz ile sıkı bir iletişim içerisindeyiz. Stok yönetimi çalışmalarımızı da büyük bir hassasiyetle sürdürüyor, tedarik zincirindeki tüm halkaları takip ediyoruz. Üretimde kullandığımız kritik hammaddelerle ilgili olarak ek siparişlerimizi vererek stok yönetimimizi ve planlamamızı gerçekleştiriyoruz. Bu noktada tüm Korozo çalışanlarımızın, ki biz tüm çalışanlarımızı bu dönemin birer kahramanı olarak görüyoruz; özverili çalışmaları, stok ve tedarik planlamalarımızın kusursuz şekilde işlemesini sağladı.

Pandemi, sürdürülebilirlik kavramının önemini bir kez daha hatırlattı

Tüm sektörlerde olduğu gibi ambalaj sektörünün de pandemi döneminde önemli çıkarımları oldu. İş yapış şekillerimiz değiştiği gibi hayata bakış açımız da değişti. Pandeminin ilk döneminde virüsün etkileri sektörlerde farklılık gösterdi. Hızlı Tüketim Ürünleri (FMCG) satışları ise fiziksel mağazalardan sanal marketlere kaydı ve bu durum hala devam ediyor. Normalleşme döneminde olsak dahi ikinci dalga ihtimali sektörleri bu duruma hazırlıklı hale getiriyor. Aynı zamanda çok uzun zamandır konuştuğumuz sürdürülebilirlik kavramının büyük önem taşıdığını bir kez daha anlamış olduk. Sadece ambalaj sektörü değil, tüm sektörler bundan sonrası için özellikle kriz hazırlıkları ve yönetimi konusunda daha bilinçli hareket edecektir. Hammadde temini, üretim, lojistik, stok yönetimi gibi tüm fonksiyonların da entegre biçimde bu kriz senaryolarına uyumu konusunda düzenli olarak test edilmesi odak noktasında olacak.

Aynı zamanda sektör olarak pandemi sürecinde gıdaların güvenliğini sağlamakta büyük bir deneyim elde ettik. Tedarik zincirini aksatmadık. Birçok ülkede ambalaj sıkıntısı oldu. Ancak Türkiye’de tüketiciler ürüne anında ulaşılabildi.

Biz bu noktada Korozo olarak toplumumuz için üretirken ve ihtiyaçları olan ürünleri tüketicilere ulaştırırken, çalışanlarımızın sağlığı ve güvenliğine en üst seviyede dikkat ediyoruz. Önlem uygulamalarımızı, bir çalışanımızın evden çıkışıyla başlayarak, tekrar evine döndüğü zamana kadar tüm süreci kapsayacak şekilde yönetiyoruz. İşe geliş gidişlerde riski azaltmak için servis sayısı iki katına çıkarıldı. Tüm servisler günlük olarak dezenfekte ediliyor ve fiziki mesafe kuralına göre yolculuk yapılıyor. Fabrikaya ulaşan çalışanlarımız termal kameralar ile izlenerek ve ateşleri ölçülerek içeri alınıyor. Düzenli olarak doktor kontrolü yapılıyor. İş yeri hekimimizin risk grubunda gördüğü tüm çalışanlarımız evlerinde istirahat ediyor. Sürekli olarak, tüm ortak kullanım alanlarının dezenfeksiyon ve temizliğini sağlıyoruz. Çalışanlarımıza hijyen kitleri dağıtıyor ve tüm ortak alanlarda sosyal mesafeyi koruyoruz. Aynı şekilde yemekhanelerimizde sosyal mesafe kuralına göre oturuluyor. Paketli gıdalar ve tek kullanımlık servis eşyaları kullanılıyor. Sürecin en başından itibaren tüm çalışanlarımıza yönelik hijyen ve salgından korunma eğitimleri veriliyor. Sağlık Bakanlığı’nın tüm koruyucu tedbir yönlendirmeleri düzenli olarak ekranlardan paylaşılıyor. Bilgilendirme posterleri hazırlanarak ortak alanlara yerleştiriliyor. İşi uygun personelimiz, iş sürekliliğimiz sağlanacak şekilde evden çalışma uygulamasıyla hizmet vermeye devam ediyor. Bu anlamda Korozo olarak, çalışanlarımızın sağlığı ve güvenliğini en üst düzeyde koruyarak, toplum için üretmeye devam edeceğiz.

Sonuç

Pandemiyle birlikte hem doğada, hem de ekonomide değişiklikler olduğu için bu değişime uyum sağlamamız şart. İhracat yapanlar ve e-ticarete uyum sağlayanların ayakta kalacağı bir dönemden geçiyoruz. Bu nedenle ambalaj sektörü gelecekte çok daha önemli hale gelecek. 


 

Ana Sayfa  | Son Sayı  | Arama  | Künye  | İletişim  | Yasal Uyarı

© Tüm hakları www.Baltas-Baltas.com'a aittir.